Profesjonalny montaż okien jest podstawą prawidłowego funkcjonowania naszej stolarki, dlatego poświęcamy dla Państwa całą zakładkę „montaż” by przybliżyć standard naszej firmy.
Montaż okien powinien być dla Państwa kluczowym elementem przy wyborze wykonawcy, dlatego oprócz praktycznie jednakowych ofert warto zwrócić uwagę na montaż i zastanowić się komu powierzymy swoją inwestycję tak aby nasze okna zapewniały nam komfort przez wiele lat.
Nawet najlepszy system okienny, wyposażony w najlepsze pakiety szybowe oraz świetne okucia, niestety nie będzie dobrze funkcjonował gdy zostanie źle zamontowany. Należy pamiętać, że to właśnie niewłaściwy montaż wpływa na szczelność naszej stolarki czy też na płynność jej funkcjonowania.
Dlatego też firma PROMAT posiada własne ekipy montażowe, które systematycznie poddawane są szkoleniom technologicznym i mają doświadczenie w montażu okien, bram, drzwi, czy też rolet. Wieloletnie doświadczenie naszych montażystów zagwarantuje Państwu, że poradzimy sobie w każdej nawet najbardziej nietypowej sytuacji co można zobaczyć w naszych realizacjach.
Aby jednak montaż mógł zostać prawidłowo wykonany zaczynamy od pomiaru. Etap ten należy wykonać przed ostatecznym ustaleniem wymiarów stolarki, dlatego funkcje te pełnią u nas osoby, które przede wszystkim mają doświadczenie montażowe oraz znają wszystkie dostępne rozwiązania technologiczne z naszej oferty ale i nie tylko. Dzięki czemu zawsze doradzimy i znajdziemy wspólne rozwiązanie, które będzie spełniało każde, nawet najbardziej nietypowe życzenie naszego klienta zachowując przy tym normy budowlane.
Aby zapewnić najwyższy poziom naszych usług oferujemy państwu kilka wariantów montażu stolarki budowlanej. O zastosowaniu jednego z nich decyduje wiele czynników takich jak np. rodzaj muru, warstwa ocieplenia czy też system okienny. Jednak wybór montażu ostatecznie zależy od inwestora, który montaż mu odpowiada i jaki efekt chce osiągnąć oraz na jakich parametrach mu zależy.
Zestawienie z krótkim opisem poszczególnej usługi:
Nowy system dedykowany jest przede wszystkim do domów energooszczędnych czy też pasywnych. Współczynnik infiltracji powietrza dla systemu MOWO wynosi 3 2/3 a <0,1 [m/m*h*daPa] to oznacza, że idealnie komponuje się ze stolarką 4 klasy przepuszczalności powietrza, taką klasę mają nasze okna SCHUCO SI82. Montaż na zwykłych konsolach uzyskał izolacyjność akustyczna na poziomie 19dB, nowy system Illbruck MOWO uzyskuje wartość 36dB, dzięki temu budynek nie potrzebuje dodatkowej ochrony przed hałasem. Usytuowanie okna w murze zależy od materiału z jakiego wykonana jest ściana naszego budynku. Aby nie powstawały niepożądane mostki termiczne, które doprowadzają do skraplania się pary wodnej, każdy rodzaj ścian ma swoje rozwiązanie:
Ściana jednowarstwowa – okno montowane w połowie grubości muru
Ściana dwuwarstwowa – okno montowane na zewnętrznej krawędzi muru
Ściana trójwarstwowa – okno montowane w warstwie ocieplenia
Montaż standardowy
Najbardziej powszechny rodzaj montażu, który stosowany jest od bardzo dawna. Wg. naszej opinii metoda ta jest przestarzała i niestety nie wystarcza przy wyborze energooszczędnych okien z racji na brak odpowiedniego zabezpieczenia warstwy izolacji przed degradującą wilgocią. Dopuszczamy możliwość takiego montażu przy np. wymianach okien w starszych budynkach lub też przy realizacjach budów niskobudżetowych, gdzie klient wybiera ekonomiczną stolarkę.
Należy jednak brać pod uwagę, że np. na zachodzie w ten sposób okien się nie montuje, zamiast tego wybierany jest montaż warstwowy lub też w warstwie ocieplenia.
Montaż standardowy jest przestarzały i nie zalecamy jego stosowania.
Standardowy montaż okien należy rozumieć poprzez ustawienie nowego okna na klockach podporowych. PROMAT do ustawiania stosuje tylko i wyłącznie kliny podporowe z PCV które wg zeszytu budowlanego ITB są określane jak klocki bazowe. Zastosowanie PCV zamiast standardowych klinów drewnianych, które niestety z czasem ulegają degradacji i osiadają ograniczyło w dużym stopniu potrzebę regulacji stolarki. Każde okno w zależności od szerokości ma wymaganą odpowiednią ilość miejsc podparcia. Okna lub drzwi jednoskrzydłowe do prawidłowego montażu oprócz klocków podporowych dołem powinny mieć też ograniczniki po przekątnej celem zblokowania możliwości opadania skrzydła.
Po ustawieniu okna zostaje ono mechanicznie zamocowane do muru przy użyciu systemowych kotew oraz spejalnych śrub dobranych do rodzaju muru. Rozstaw kotew oraz sposób ich mocowania jest bardzo ważny przy montażu okien, dlatego powinno się to robić zgodnie z wytycznymi producenta lub ITB. Kotwy powinny być rozmieszone co 50-60cm a skrajne około 15cm od naroża okna. Po przymocowaniu okna do muru przed zaizolowaniem należy dokładnie oczyścić - odpylić powierzchnię na którą aplikowana będzie piana izolacyjna. Ostatnim etapem zostaje regulacja, która powinna umożliwić kwaterze płynne otwieranie i zamykanie a także spełnianie funkcji jakie ma dane okucie.
Montaż drzwi tarasowych
Drzwi tarasowe i nowoczesna technologia wykonania dużych konstrukcji pozwala uzyskać ogromnych wielkości tafle szklane, drzwi uchylno – przesuwne PSK albo też podnoszono – przesuwne HST. Konstrukcje te charakteryzuje ogromna waga, która niejednokrotnie przekracza 500kg.
W montażu ciężkich konstrukcji bardzo ważne jest solidne podparcie!
Na etapie stanu surowego, kiedy montowane są okna nie mamy jeszcze wykonanych wylewek ani też ocieplenia. Odległość dołu okna - poziomu posadzki do „chudego betonu” czy też fundamentu wynosi około 10-20cm. Aby więc poprawnie zamontować tak wielkie konstrukcje należy koniecznie zapewnić stabilne podparcie dołem. NIE DOPUSZCZALNE JEST MONTOWANIE OKIEN „W POWIETRZU”.
Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie profili bazowych, poszerzeń okiennych na wysokość (ocieplenia, wylewki, podłogi) co zagwarantuje nam stabilne podparcie, a w przyszłości bezproblemową obsługę drzwi. Profile mają różne wysokości tak więc można zniwelować każdą różnicę.
Poszerzenia mają budowę bardzo podobną do przekroju ramy okiennej, mają również przegrody wewnętrzne oraz wzmocnienia stalowe, dlatego często są też stosowane górą pod rolety zewnętrzne.
Montaż warstwowy – ciepły montaż
Montaż warstwowy za zadanie ma nam wskazać, że do właściwego zabezpieczenia połączenia okna lub drzwi z murem, potrzebne są trzy warstwy, z których każda spełnia inną rolę. Pianka którą powszechnie stosujemy, przy montażu okien jest tylko termoizolacją i powinna być uzupełniona o warstwy zabezpieczające nasze połączenie ze strony zewnętrznej i wewnętrznej. Pianka będzie bardzo dobrze spełniać swoją rolę wtedy, kiedy będzie utrzymana w stanie maksymalnie suchym i właśnie temu służą te warstwy.Montaż warstwowy pozwala utrzymać wysokie parametry stolarki przez wiele lat.
Warstwa wewnętrzna ma zabezpieczyć przed napływem wewnętrznego ciepłego i wilgotnego powietrza do spoiny, gdzie na skutek ochłodzenia para ulega wykropleniu. Warstwa zewnętrzna natomiast musi być elastyczna i paroprzepuszczalna aby przejąć różną rozszerzalność termiczną przylegających materiałów / mur i okno / oraz umożliwić odparowanie wody która mogła dostać się do wnętrza połączenia. Tak więc nie rezygnujemy z piany lecz ją uzupełniamy o dodatkowe materiały pozwalające znacznie wydłużyć okres właściwego funkcjonowania połączenia.
System więc ma za zadanie:
- Zabezpieczyć prawidłowo na wiele lat połączenie okno z murem
- Ograniczyć występowanie mostków termicznych wokół okien
- Poprawić mikroklimat pomieszczenia
- Ograniczyć możliwość wystąpienia zagrzybienia wokół okien
- Ten trójwarstwowy system jest już powszechnie stosowany w Europie zachodniej od wielu lat.
Ciepły parapet
CIEPŁY PARAPETY – ILLBRUCK PR003 to energooszczędny podkład podokienny (podparapetowy) wykonany z bardzo twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS.Głównym zadaniem ciepłego parapetu jest eliminacja mostków termicznych.
Częstym widokiem na zdjęciach termowizyjnych są mostki termiczne występujące w strefie podokiennej przy połączeniu okna z murem oraz parapetem. Zadaniem ciepłego parapetu jest przede wszystkim uzyskanie jednorodnej izolacji termicznej o wyższym współczynniku. Szerokość podparcia kształtowników wynosi 38mm dzięki czemu możemy osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U poniżej 0,8 [W/m2K]. Połączenie okna z ciepłym parapetem jest dodatkowo zabezpieczone taśmą rozprężną Illbruck illmod dzięki czemu uzyskujemy odporność na ulewny deszcz i wiatr do 600Pa.
Kolejną zaletą zastosowania ciepłego parapetu przy porównaniu do tradycyjnej listwy montażowej jest przesunięcie izotermy 0 po za obrys naszego muru, co sprawia że strefa przemarzania jest po za ścianą.